- Úvod
- DEKORACE A OSTATNÍ
- KERAMIKA CHULUCANAS
KERAMIKA CHULUCANAS
Chulucanas, hlavní město provincie Morropón, je kolébkou kultur Vicús a Ñañañique s bohatou historickou a kulturní minulostí, která se promítá do jemné a umělecké tvorby unikátní keramiky.
V letech 1967 až 1973 zde začali místní hrnčíři vyrábět keramiku Chulucanas a zdobit ji pomocí „reverzní“ dekorace, která se stala její hlavní charakteristikou. Na keramice se nejčastěji objevují oválné tvary a geometrické vzory, ty jí dodávají nadčasový vzhled.
Keramika Chulucanas je vyráběná technikou „la paleta y la piedra“ – pomocí dřevěné lžíce/lopatky a kamene. Hrnčíř vše dělá ručně, z hlíny pomocí rukou, nohou a kamene začne vytvářet základ vázy, který dále uplácává a uhlazuje speciální dřevěnou lopatkou.
Důležitou fází výroby je leštění, které spočívá v tření celé plochy říčními kameny různých tvarů a velikostí, aby se dosáhlo toho, že je povrch zcela saténový a homogenní. Leštění se provádí také ručně a vyžaduje velkou zručnost, mohlo by snadno dojít k prasklinám nebo poškození.
Poté je keramika zdobena „reverzní či negativní“ technikou, ta je velmi podobná technice batikování, při které se pro stejný účel používá vosk. Tekutým jílem se pokryjí místa, která mají zůstat světlá, a místa, která mají být tmavá, se nechají odkryta.
Po zaschnutí je keramika přemístěna do speciální „kouřové“ pece vytápěné dřevem stromu Piuran s teplotou přibližně 700 až 900 °C.
Do ohně jsou přidávány listy mangovníku, ty vytvoří kouř, který ztmavuje nejen keramiku, ale také pryskyřici, která po přilnutí na keramiku dodává produktům charakteristický lesk. Keramika se nechá procházet kouřem dvě až tři hodiny. Toto vypalování se provádí 2 až 4krát v závislosti na tmavém tónu, který je požadován, umožňuje dosáhnout široké škály hnědých tónů až po zcela černou barvu.
Poslední část procesu spočívá ve vyjmutí produktů z pece, jejich očištění a finální povrchové úpravě vosky a leštidly, v neposlední řadě také v tření flanelovým hadříkem, dokud nebude povrch dokonale hladký a saténový.
V Chulucanas se vyrábějí džbány, vázy, talíře, sochy, dekorativní předměty pro domácnost a popelníky. Nádoby plní okrasnou dekorativní funkci, nelze do nich vkládat řezané květiny a lít do nich vodu nebo je vodou mýt. V poslední době se začleňováním nových postupů a využití vyšší teploty usiluje o vytvoření vnitřní glazury tak, aby byla nepropustná pro kapaliny.
Keramika Chulucanas má celosvětovou prestiž je uznávána pro svou krásu, zpracování, vysokou kvalitu a design. Ministerstvo zahraničního obchodu a cestovního ruchu dosáhlo toho, že keramice bylo uděleno „označení původu“ a stala se tak třetím peruánským produktem, který toto označení získal (po tradičním alkoholovém nápoji pisco a bílé kukuřici z Cusca).
Tato keramika je výsledkem společného působení výjimečných přírodních faktorů (jíl, písek, klima a list manga z oblasti Chulucanas) a lidí vyučených v technice svých předků z kultur Vicús a Tallán. Díky tomu je keramika světovým unikátem se zárukou vysoké kvality a originálního designu i provedení.